تاریخچه بازی های استقلال و تراکتورسازی در لیگ برتر

استقلالگروه ورزشی گویدا / تاریخچه بازی های استقلال و تراکتورسازی

تيم‌هاي فوتبال استقلال و تراکتورسازي تبريز در حالي روز جمعه در هفته آخر مسابقات ليگ برتر براي دوازدهمين به مصاف هم مي‌روند که در 11 بازي گذشته اين دو تيم، 4 پيروزي سهم آبي‌پوشان، 3 پيروزي سهم تراکتورسازي و 4 بازي نيز با نتيجه تساوي به پايان رسيده است.

به گزارش تسنيم، استقلال براي چهارمين قهرماني و قلعه‌نويي براي رسيدن به ششمين قهرماني‌اش در ليگ برتر بايد تراکتورسازي را روز جمعه شکست دهند اما در سوي ديگر تبريزي‌ها براي اعاده حيثيت به ميدان مي‌روند. استقلال با 53 امتياز در رده سوم و تراکتورسازي با 42 امتياز در رده هفتم قرار گرفته‌اند. مسابقات استقلال و تراکتورسازي در گذشته بي‌‌حاشيه نبوده است. در ليگ يازدهم، امير قلعه‌نويي سرمربي تراکتورسازي و پرويز مظلومي سرمربي استقلال بود. در بازي رفت در ورزشگاه آزادي، سياوش اکبرپور و اميرحسين صادقي در ترکيب تراکتورسازي قرار داشتند. در سوي ديگر، فرهاد مجيدي به خاطر اختلافات پنهاني با قلعه‌نويي انگيزه زيادي براي بازي مقابل سرمربي سابق خود داشت.

مجيدي در آن بازي گل اول استقلال را زد و پيش چشمان قلعه‌نويي، شادي کرد و عدد 7 يعني عدد شماره پيراهن خود را با دستانش به هواداران نشان داد. با اين وجود اين تراکتورسازي تبريز بود که با نتيجه 3 بر 2 استقلال را شکست داد تا هواداران تراکتورسازي براي آبي‌ها کري بخوانند.

در بازي برگشت، مجتبي جباري يکي ديگر از بازيکنان استقلال بود که با امير قلعه‌نويي مشکل داشت. او که بين دو نيمه هنگام رفتن به سمت رختکن، با ستار همداني و امير قلعه‌نويي درگيري لفظي پيدا کرده بود، 2 گل براي استقلال به ثمر رساند که يکي از آنها سر و صداي زيادي ايجاد کرد. جباري پس از گل‌هاي خود شادي خاصي انجام داد که برخي از رسانه‌ها شادي جباري را کنايه به سرمربي آن زمان تراکتورسازي قلمداد کردند.

بازي برگشت تنها به درگيري جباري و قلعه‌نويي ختم نشد. محسن ترکي در تصميمي بحث برانگيز احسان حاج‌صفي را به دليل خطاي هند از زمين اخراج و به اشتباه براي استقلال پنالتي گرفت. پس از پايان بازي قلعه‌نويي انتقادات تندي عليه داور بازي انجام داد. قلعه‌نويي بارها و بارها حتي پس از گذشت چند سال از آن ديدار معتقد بود محسن ترکي مانع قهرماني تراکتورسازي در ليگ يازدهم شد.

در ليگ دوازدهم، اين بار قلعه‌نويي سرمربي استقلال بود و لوکا توني سرمربي تراکتورسازي. مردم تبريز که از نوع جدايي قلعه‌نويي از تراکتورسازي ناراحت بودند، منتظر بازگشت او به تبريز بودند اما سرمربي استقلال به دليل عمل جراحي روي پاي خود به تبريز سفر نکرد تا خيلي‌ها مدعي شوند قلعه‌نويي براي اينکه با تبريزي‌ها روبرو نشود، به اين شهر سفر نکرد هر چند قلعه‌نويي بارها اين موضوع را تکذيب کرد.

در ليگ دوازدهم و در بازي رفت، بالاخره قلعه‌نويي به ورزشگاه يادگار امام (ره) تبريز رسيد. هنگامي که او وارد ورزشگاه شد، تماشاگران تراکتورسازي قلعه‌نويي را به مافياي فوتبال متهم کردند تا نشان دهند دلِ‌خوشي از سرمربي سابق خود ندارند هر چند عده‌اي هم به تشويق قلعه‌نويي پرداختند. سرمربي استقلال پس از پايان بازي گفت: «پيش وجدان خودم و پيش خدا راضي هستم چون تيمي که فقط با 6،7 ميليارد تومان بسته شده بود را آسيايي کردم».

در زير مروري بر آمار بازي‌هاي گذشته اين دو تيم داريم:

* بهترين برد استقلال مقابل تراکتورسازي با نتيجه 5 بر يک بوده است. در آن ديدار که در سال 76 برگزار شد، عليرضا اکبرپور (4 گل) و فرد ملکيان زننده گل‌هاي استقلال بودند و علي باغميشه، تک گل تراکتور را به ثمر رساند.

* نخستين رويارويي دو تيم روز 24 فروردين سال 54 در ورزشگاه باغشمال تبريز صورت گرفت که تراکتورسازي با تک گل حسين نورمحمدزاده استقلال را شکست داد. اين در حالي بود که تراکتورسازي تازه از دسته دوم آمده و استقلال نيز قهرمان فصل گذشته شده بود. 

* تراکتورسازي در بازي برگشت ليگ دهم پس از 15 سال موفق شد استقلال را شکست دهد. تا پيش از آن فصل، آخرين پيروزي تراکتورسازي مقابل استقلال در سال 1375 رقم خورده بود. البته تراکتورسازي‌ در سال‌هاي 81 تا 87 در ليگ برتر حضور نداشت.

* فرهاد مجيدي با 7 گل زده بهترين گلزن آبي‌ها مقابل تراکتورسازي است. عليرضا اکبرپور بازيکن سابق استقلال نيز 5 بار مقابل تراکتورسازي گلزني کرده اما بهترين گلزنان تراکتورسازي مقابل استقلال کوروش برمک، داود رستمي و جاسم کرار بوده‌اند که هر کدام 2 گل به ثمر رسانده‌اند. جاسم کرار فصل گذشته در هر دو بازي رفت و برگشت گلزني کرد.

* دو تيم تاکنون 27 بار در ليگ باهم روبه‌رو شده‌اند که استقلال 13 بار و تراکتورسازي 5 بار پيروز شده‌اند و 9 بازي نيز به تساوي انجاميده است. استقلال 44 گل به ثمر رسانده و 22 گل نيز از تراکتورسازان دريافت کرده است. بهترين پيروزي تراکتور برد 3 بر 2 در ديدار رفت فصل گذشته و بهترين برد استقلال نيز دو نتيجه 5-1 بوده است.

نتايج استقلال و تراکتورسازي در ليگ برتر به شرح زير است:

ليگ اول 81 - 80

استقلال 4 - تراکتورسازي صفر

گل‌ها: محمد نوازي(پنالتي)، سيروس دين محمدي، يدالله اکبري، فرزاد مجيدي

تراکتورسازي صفر - استقلال يک

گل: فراز فاطمي

****

ليگ نهم 89 - 88

تراکتورسازي يک - استقلال يک

گل‌ها: فرهاد مجيدي(استقلال) و محمد ابراهيمي(تراکتورسازي)

استقلال 2 - تراکتورسازي 2

گل‌ها: فرهاد مجيدي و حنيف عمران‌زاده(استقلال) و مهرداد پولادي و مصطفي اکرامي(تراکتورسازي)

****

ليگ دهم 90 - 89

تراکتورسازي يک - استقلال يک

گل‌ها: ميلاد ميداودي(استقلال) و جاسم کرار(تراکتورسازي)

استقلال يک - تراکتورسازي 2

گل‌ها: سيد مهدي سيد‌صالحي(استقلال) و محمد نصرتي و جاسم کرار(تراکتورسازي)

****

ليگ يازدهم 91 - 90

استقلال 2 - تراکتورسازي 3

گل‎‌ها: فرهاد مجيدي و مجتبي جباري(استقلال) و سيد محسين حسيني، احمد آل‌نعمه و فلاويو لوپز(تراکتورسازي)

تراکتورسازي صفر - استقلال 2

گل‌ها: مجتبي جباري(2 گل)

****

ليگ دوازدهم 92 - 91

تراکتورسازي 2 - استقلال صفر

گل‌ها: فلاويو لوپز و ميلاد فخرالديني

استقلال يک - تراکتورسازي صفر

گل‌: جواد نکونام

****

ليگ سيزدهم 93 - 92

تراکتورسازي يک - استقلال يک

گل‌ها: آرش برهاني(استقلال)، سعيد دقيقي(تراکتورسازي)

استقلال ؟ - تراکتورسازي ؟

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 27 March 2023
الإثنين, ۰۵ رمضان ۱۴۴۴
دوشنبه, ۰۷ فروردین ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.