وحید امیری :28 سالم است و شرایط مالی برایم مهم است

وحید امیری با بازی‌های درخشانش در نفت‌تهران و تیم‌ملی تیم‌های حوزه خلیج‌فارس را مجاب کرده تا به او پیشنهاد بدهند.

وحید امیری

به گزارش "ورزش سه"، امیری از شرایط ریزودرشت خودش و نفت‌تهران می‌گوید و اینکه اضافه می‌کند ماندنش در نفت‌تهران و یا جدایی‌اش از این تیم به بعد از بازی با الجیش قطر در پلی‌آف موکول شده است.
* مهمترین چیزی که هواداران از تو می‌خواهند بدانند این است که تو از نفت جدا می‌شوی یا خیر؟
 همه چیز به بعد از بازی با الجیش موکول شده است و باشگاه آن موقع تصمیمی اتخاذ می‌کند. این بازی حاصل ۳۶۵ روز ماست و فقط همین یک بازی باقی‌مانده در جام‌حذفی که حذف شدیم و در لیگ هم موفق نبودیم و دستاوردمان همین پلی‌آف است که اگر بتوانیم به لطف خدا پیروز شویم پیشرفتی برای همه همچنین خودم است. واقعیتش این است که به هیچ مساله ای فکر نمی‌کنم و هر اتفاقی که قرار است بیافتد، مربوط به بعد از بازی الجیش می‌شود. امیدوارم در آن زمان یک تصمیم خوب گرفته شود. الان به شخصه تمام تمرکز من و همچنین کل مجموعه نفت روی همین یک بازی یعنی دیدار با الجیش است.


* باتوجه به اینکه قراردادت با نفت‌تهران خیلی پایین است، احتمالا اشتیاقت برای رفتن و لژیونر شدن بیشتر است، درست است؟
 اگر بخواهید از لحاظ حرفه‌ای‌گری حساب کنید باشگاه کار درستی می‌کند ولی اگر بخواهید از لحاظ وجدانی بگویید این کار درست نیست ولی در کل تیم‌های اروپایی هم همین روال را دارند و هر سال که بگذرد درصدی به قرارداد که در سال اول بسته‌ای اضافه می‌شود. اما این را هم باید در نظر گرفت که من از نفت‌تهران به تیم‌ملی رسیده‌ام و بازی‌های خوبی انجام داده‌ام. نباید این‌ها را فراموش کرد. البته مسوولان قول‌هایی داده‌اند که امیدوارم عملی شود.
* با توجه به اینکه فوتبالیست‌ها باید خرج چند خانواده را بدهند و اینکه خودت بازیکن تیم‌ملی هستی و قطعا تراکم مالی بیشتری داری آیا رقم پایین قراردادت برایت مشکل‌ساز نمی‌شود؟
بحثی که شما مطرح کردید کاملا درست است حالا اینطور نیست که دقیقا خرج چند خانواده را بدهیم اما در بین تمام آشناها توقعاتی ایجاد می‌شود زیرا آنها پیش خود فکر می‌کنند که مثلا فلانی دارد در لیگ‌برتر بازی می‌کند و همین قضیه انتظاراتی را به وجود می‌آورد و صددرصد آنهایی که رابطه نسبی دارند و فامیل درجه یک هستند از یک فوتبالیست انتظار ویژه‌ای دارند به هرحال اکثر فوتبالیست‌ها از خانواده‌های ضعیفی بالاآمده‌اند و با یک تکان در زندگی هر فوتبالیست اطرافیان هم توقع پیدا می‌کنند تا سروسامان بخشد. پدر خود من یک آدم فرهنگی بود و بعد از این همه سال خدمت ۳۰ میلیون تومان به او داده‌اند و مادرم هم خانه‌دار بوده برای همین شرایط سختی وجود دارد بنابراین اگر همین الان فوتبالیستی بیاید و بگوید خرج ۴، ۵ خانواده را می‌دهم دروغ نگفته است و هرگونه اتفاق و تکان در زندگی یک فوتبالیست تبعات خاص خودش را دارد.
* شنیده می‌شد از ام‌صلال پیشنهاد داری اما چون با دو، سه مدیربرنامه مختلف کار کردی و تداخل آنها با هم باعث منتفی شدن رفتنت به این تیم شده این موضوع چقدر صحت دارد؟
واقعیت این است که با ام‌صلال صحبت‌هایی شده بود و یکی، دو مدیربرنامه بودند که تماس می‌گرفتند و باشگاه هم کامل در جریان قضیه بود و آقای قنبرزاده با من صحبت کرد و گفت من به عنوان وکیل‌ات به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم حقت پایمال شود و باشگاه خودش پیش‌قدم می‌شود زیرا دوست داریم اگر قرار است کسی لژیونر بشود و اتفاقی بیافتد حق‌الزحمه‌اش کامل داده شود و اگر زحمتی کشیده دستمزد او باید داده شود و از طرف باشگاه به من گفته شد تو بازیکن ما هستی و با ما قرارداد داری و باید در کم و کیف قضیه باشیم ولی خلاصه اتفاقاتی افتاد که قسمت نشد به ام صلال بروم و ربطی به اینکه می‌گویند داستان مدیربرنامه‌ها با هم تداخل پیدا کرده بود ندارد، من فکر می‌کنم دلیل اصلی نرفتنم محدودیت زمانی بود. وگرنه اینگونه نیست که خدایی ناکرده من با کسی پدرکشتگی داشته باشم.
* تو از چین هم پیشنهاد داشتی، داستان دقیقا به کجا رسید؟
20 روزی هست که این موضوع به گوش من رسیده و صحبت‌هایی بین باشگاه ما و باشگاه چینی که خواهان من است انجام شده ولی من از کم و کیف ماجرا اطلاعی ندارم و خود باشگاه کاملا در جریان است.


* با توجه به اینکه 28 سال سن داری وسوسه مالی چقدر برایت اهمیت دارد و یا اینکه این موضوع برایت مهم نیست؟* نظرت را در مورد علیرضا بیرانوند هم بگو و اینکه اگر از نفت جدا می‌شد چقدر به او حق می‌دادی؟
3 سال است دارم در لیگ‌برتر بازی می‌کنم و اگر بخواهی از روی دلار حساب کنید، 150 هزار دلار هم نگرفتم یعنی اینکه در این سه سال 500 میلیون تومان هم دریافتی نداشتم و این واقعا رقم کمی است. به گفته شما الان هم 28 سالم است و شاید اگر 22 سالم بود اصلا شرایط مالی برایم مهم نبود. اما در حال حاضر هرجا که پیشرفت کنم به همانجا می‌روم. اگر پیشنهاد خوب از کشورهای خوب داشته باشم با توجه به اینکه چند سال دیگر می‌توانم بازی کنم قطعا روی آنها فکر می‌کنم کمااینکه اگر از یک  تیم بهتر بتوانم به تیم‌های آسیایی بروم، قطعا شرایط مالی بهتری نیز پیدا خواهم کرد. اینکه بگویم شرایط مالی برایم مهم نیست، دروغ است. عمر فوتبالی یک فوتبالیست خیلی ملاک است، به هر حال دقیقا از همین الان پول گرفتن ما شروع می‌شود و اگر بدنم خیلی خوب باشد و آماده باشم نهایتا تا 8 سال دیگر می‌توانم بازی کنم.
خودم به شخصه می‌گویم اگر قرار است از تیمی جدا شوی باید راه درست را انتخاب کنی. چه بسا اگر بیرانوند با باشگاه صحبت می‌کرد هیچگونه از این اتفاقات نمی‌افتاد. باشگاه نفت هم تا الان به هیچ بازیکنی ضرر نزده. درست است که هر باشگاهی باید به دنبال منافعش باشد اما باشگاه نفت‌تهران تا الان به هیچ بازیکنی ضرر نزده، هر باشگاهی خصوصیاتی دارد و اینکه خصوصیات باشگاه ما هم ضرر رساندن به بازیکن نیست ممکن است باشگاهی فقط منافع خودش را در نظر بگیرد ولی اینجا فقط پای منافع باشگاه نفت در میان نیست و در واقع همیشه مسوولان راه را برای پیشرفت بازیکن مهیا کرده‌اند مثلا یعقوب کریمی از اینجا به یک تیم خیلی خوب رفت و همین که از لحاظ مالی ساپورت شد. همین اتفاق برای کمال کامیابی‌نیا، امین حاج‌محمدی، پادووانی و غیره هم افتاد. همیشه بین صحبت‌هایم به بیرانوند می‌گویم که قدر خودش را بداند. راهی که چند وقت پیش رفت راه خوبی نبود ولی الان دارد به شرایط خوبش برمی‌گردد. سوای هم‌تیمی و همشهری بودنش یک حس ناسیونالیس دارم و رویش حساسم به همین دلیل آرزو می‌کنم به روزهای خوبش برگردد.

* تو فوتبالیست بسیار موجهی هستی علاوه بر اینکه از لحاظ فوتبالی و فنی خوش درخشیدی، به تحصیلت هم ادامه دادی و به نوعی آقای وکیل فوتبال ایران لقب گرفتی. راجع به این قضیه صحبت می‌کنی؟
اصحاب رسانه نسبت به شخص من لطف دارند و خیلی وقت بود که دوست داشتم فرصتی پیش بیاید و از همه تشکر کنم چه از روزنامه‌ها و چه سایت‌ها که واقعا همیشه به من لطف داشتند به نظر من هرکس که در زندگی‌اش سختی کشیده توانسته به جایی  برسد. همانطور که گفتم پدرم فرهنگی بوده و این موضوع می‌‌تواند خودش تحصیل بگذرد و آن عرقی که آدم ریخته و تک تک لحظاتی که گذشته در ذهنش ماندگار است و همه این‌ها در روند زندگی تاثیر می‌گذارد. خدا خیلی جاها دست من را در زندگی گرفته است در شهر ما کسانی بودند که از من از لحاظ فنی بالاتر بودند اما شرایط برایشان مهیا نشد که پیشرفت کنند، اما این بستر برای من فراهم شد و همیشه و در همه حال شکرگذار خداوند هستم که این نعمت را به من داده، امیدوارم که بتوانم حفظش کنم و همیشه همین‌طور باقی بمانم و بتوانم روز به روز نیز پیشرفت بکنم.

* در ابتدای مصاحبه به بازی حساس در روز بیستم با الجیش قطر اشاره کردی و حالا می‌خواهم بیشتر در مورد این دیدار صحبت کنی.
به نظر من بحث از جوان و خام و باتجربه و از این‌جور مسائل گذشته است. بحث کل کشور و 80 میلیون آدم در میان است. از گذشته درس گرفته‌ایم و تا جایی که توان داشته باشیم می‌جنگیم و همان تعصب و غیرت بازیکن ایرانی که مثالزدنی است به نمایش می‌گذاریم. علیرغم کم و کاستی‌هایی که نسبت به این تیم‌ها از لحاظ شرایط و امکانات داریم سعی می‌کنیم در لحظه بازی فقط و فقط به نام ایران و پرچم سه رنگی که کنار پرچم نفت‌تهران است فکر کنیم. خواسته کل ایران برد نفت‌تهران است در روز بیستم بهمن ماه هیچ فوتبال دیگری به جز بازی نفت‌تهران و الجیش قطر پخش نمی‌شود و ما باید از افتادن پرچم سه رنگ کشورمان جلوگیری کنیم. سابقه نشان داده هیچ کس در شرایط سخت به فکر پول یا شرایط بد نیست. این بازی شبیه به بازی تیم‌ملی مقابل آرژانتین می‌ماند آن موقع ما کم و کاست داشتیم اما نشان دادیم که غیرت ایرانی مثال‌زدنی است. در روز دیدار با الاهلی هم باید روحیه خودمان را حفظ کنیم و نشان دهیم که غیرت در وجود تمام ایرانی‌ها هست.

* چه تقاضایی از هواداران برای بیستم بهمن ماه داری؟
آنها یار دوازدهم ما محسوب می‌شوند چون داور بازی هم یک داور خارجی است، فقط هواداران هستند که می‌توانند به ما کمک کنند. می‌توانند به ما روحیه بدهند و اینکه به کمک هم جو سنگینی فراهم کنیم. یک بازیکن تیم حریف به اندازه بودجه 4 سال تیم نفت‌تهران است و کلا به دلیل همین جوی که برقرار است از هواداران خواهش می‌کنم ما را تنها نگذارند زیرا بحث باشگاهی در میان نیست بلکه بحث ملی این وسط قرار دارد و پای آبرو کشور وسط است بنابراین به کمک و حمایت این مردم نیاز داریم تا پرچم کشورمان را بالا ببریم.

* به عنوان سوال آخر در مورد شرایط نفت‌تهران در لیگ‌برتر صحبت کن. شما از دو بازی یک امتیاز گرفته‌اید آیا در ادامه اوضاع بهبود پیدا می‌کند؟
شرایط تیم ما خوب شده بود و مصدومان داشتند می‌رسیدند. البته مصدومانمان رسیدند اما شرایط بازی نداشتند. در دیدار با سیاه جامگان لایق شکست نبودیم ولی به آنها تبریک می‌گویم. خدا را شکر بازیکنانی مثل سیدجلال، عزت‌کرامت، بوعذار و صبوری دارند به ما اضافه می‌شوند. تیم ما تیم جوانی است خیلی از بازیکنان را از دست دادیم اما باز هم حرف‌های زیادی برای گفتن داریم فعلا همه چیز تحت‌الشعاع بازی پلی‌آف قرار گرفته امیدوارم دست پر برگردیم و شرایط نفت سابق را در ادامه فصل فراهم کنیم.

گفت‌وگو از سارا طاووسی
 

زندگينامه وحيد اميري بازيكن تيم ملي فوتبال

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Sunday, 21 July 2024
الأحد, ۱۴ محرّم ۱۴۴۶
یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.