بزرگترین استادیوم فوتبال آسیای مرکزی + عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، ورزشگاه «بنیادکار» ازبکستان بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین ورزشگاه فوتبال در آسیای مرکزی است. این ورزشگاه براساس استانداردهای بین المللی ساخته شده است.

ورزشگاه

کارهای ساخت و ساز این ورزشگاه مجلل با دستور «اسلام کریم اف» رئیس جمهور ازبکستان در سال 2008 میلادی آغاز و در آگوست سال 2012 میلادی به پایان رسید.

این ورزشگاه را کارشناسان و مهندسان بومی طراحی کرده و ساختند. متخصصان برای ساخت این ورزشگاه از مصالح ساختمانی داخلی، به استثنای تجهیزات مخصوص تکنولوژی، بهره برداری کردند. در کارهای ساخت آن شرکت‌های معروف مانند «Bosch» آلمان، «SIS» انگلستان حضور داشتند.

 

«خوان لاپورتا» مدیر عامل وقت باشگاه بارسلونا و «میرابرار عثمان اف» رئیس فدراسیون فوتبال ازبکستان در مراسم پی ریزی این ورزشگاه حضور داشتند.

مراسم با شکوه افتتاح ورزشگاه «بنیادکار» در تاریخ 28 سپتامبر سال 2012 میلادی برگزار و در این مراسم «اسلام کریم اف» رئیس جمهور ازبکستان حضور داشت.

کریم اف در این مراسم در مورد جایگاه و اهمیت فوتبال اظهار داشت: کمتر کسی است که در زندگی خود یک بار هم فوتبال بازی و یا تماشا نکرده باشد، زیرا فوتبال از جمله ورزش‌هایی است که زمینه معرفی فرهنگ و آداب و سنن یک کشور را به دیگر نقاط دنیا فراهم می‌کند.

نخستین بازی بین المللی در ورزشگاه «بنیادکار» در تاریخ 26 مارس سال 2013 میلادی بین تیم‌های ملی فوتبال ازبکستان و لبنان برگزار شدکه در آن بازی ازبکستان با نتیجه یک بر صفر برنده شد .

ورزشگاه «بنیادکار» در 2 طبقه  و گنجایش 34 (سی و چهار) هزار نفر را دارا است. این ورزشگاه که در زمین 56 هکتاری احداث شده، دارای 7 میدان فوتبال، مدرسه فوتبال کودکان و جوانان، خوابگاه ورزشکاران، استخر، رستوران برای 350 نفر، 2 پارکینگ برای هزار و 500 دستگاه خودرو و دیگر تاسیسات روز است.

در دو طرف ورزشگاه (بالای دروازه‌ها) مانیتورهای به اندازه 11، 5 X 6، 70 متری نصب شده است.

در مرکز ورزشگاه و در قسمت بالا جایگاه گزارشگران صدا و سیما و جایگاه خبرنگاران با ظرفیت 60 نفر احداث شده است.

اندازه زمین مطابق با استانداردهای بین المللی یعنی به اندازه 68در 105 متر می‌باشد.

مقامات بلندپایه فوتبال از کشورهای خارجی از جمله «یوزف سپ بلا‌تر»، «می‌شل پلاتینی» از ورزشگاه «بنیادکار» بازدید کردند. علاوه بر این مقامات رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا به طور منظم از این ورزشگاه بازدید می‌کنند.

 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 24 January 2022
الإثنين, ۲۰ جمادى الثانية ۱۴۴۳
دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.