×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 65

یک جست و جوگر ایرانی به جنگ گوگل آمد

جستجوگر ایرانی

ایرانیان گوگلی ایرانی ساخته‌اند که "پارسی‌جو" است و در گام اول معرفی خود با چنان قدرتی وارد میدان شده که گویا رقیبی در گود نیست و خود یکه تاز میدان است.

عملکرد ایرانی در سال حمایت از تولید ایرانی، در اواخر سال رنگ و رویی دیگر به خود گرفته است به گونه ای که برخی تولیدات حوزه فناوری اطلاعات درصدد رقابت جدی با مطرح‌های این حوزه برآمده است و پای خود را نیز از این موضوع یک پله پایین‌تر نمی گذارد.
طرح غول موتورهای جست وجوگر دنیا این بار بر روی سیبل هدف دانشمندان ایرانی قرار گرفته و مسلما روزی چنین باوری نداشت و گمان می‌کرد که مشابهی نتواند با ان رقابت کند.

موتور جست‌وجوگر "پارسی‌جو" پس از چهار سال توانست پا به دنیای مجازی گذاشته و پیشکسوتان را مورد خطاب قرار دهد.
رونق طرح‌ها و پروژه‌هایی در ارتباط با سرویس‌های مشابه خارجی در داخل کشور و مخصوصا در حوزه فناوری اطلاعات از زمانی اغاز شد که بحث شبکه ملی اطلاعات به میان آمد و مسئولان عنوان کردند که درصدد راه اندازی شبکه‌ای هستند که با حداکثر ظرفیت و با بیشترین پهنای باند، فعالیتی همچون شبکه جهانی اینترنت را تنها در مرز و بوم خودمان خواهد داشت. درکنار این موضوع، بحث‌هایی چون موتور جست‌وجوگر، ایمیل، مراکز داده و... بومی مطرح شد تا در یک شبکه داخلی با کج‌سلیقگی روبرو نباشیم و بر بستری ایرانی، سرویس‌هایی خارجی را مشاهده نکنیم.


پارسی‌جو نیز مانند عناوین دیگری همچون "یا حق"، "جس جو"، "ایمیل ایران"، "ایمیل چاپار" و ... توسط تیمی ۱۲ نفره در دانشگاه یزد کلید خورد و اکنون به مرحله‌ای رسیده که تنها منتظر دستان مبارک رییس جمهور برای افتتاح است.


این موتور جست‌وجو در حال حاضر بر روی یک بستر توزیع شده که شامل ۳۰ سیستم است، اجرا شده و حدود ۱۲۰ میلیون صفحه فارسی را نمایه‌سازی کرده است.

هدف از پارسی‌جو ارائه سرویس جستجو و سرویس‌های متنوع مورد نیاز مردم ایران‌زمین است که بخشی از آن با حمایت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات انجام شده است.

فاز تحقیقاتی این پروژه در شهریور ۱۳۸۷ و طراحی و پیاده سازی آن در مهر ۱۳۸۸ شروع شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۰مورد حمایت موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و سرانجام نسخه ۳/۲ با پوشش ۱۲۰ میلیون صفحه فارسی در شهریور ۱۳۹۱ روی وب قرار گرفت.

کاربران در حال حاضر می‌توانند با مراجعه به http://www.parsijoo.ir از خدمات این موتور جست‌وجو در زمینه‌های وب، تصویر، علمی، دانلود و سادانا بهره‌مند شوند.

سادانا اطلاعات جالبی را در زمینه‌های تلفن (۱۱۸)، دارو، دانش‌نامه، آب‌و‌هوا، اوقات شرعی، دیکشنری، قرآن، تعبیر خواب، مبدل تاریخ، ماشین حساب، رسم نمودار، آشپزی و فرهنگ معین ارائه می‌کند و کاربران می‌توانند به صورت تفکیکی و با وارد کردن سوال خود در بخش "پرسش خود را وارد کنید:" از آن‌ها بهره‌مند شوند.

امیدواریم که طبق گفته‌های مسئولان این پروژه، رییس جمهور در اسفندماه پای ربّان افتتاحیه پارسی‌جو برای قیچی کردن حاضر شود.

منبع:تسنیم

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)
Sunday, 21 July 2024
الأحد, ۱۴ محرّم ۱۴۴۶
یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.