خواص جالب ریش و سبیل

برای بسیاری از مردان ، سبیل نوعی مزاحم همیشگی ناخوشایند روی لب بالایی است و اکثریت خانومها ترجیح میدهند همسرشان سبیل نداشته باشد. درحالیکه ، سبیل داشتن به نفع مردان است چراکه بیشتر افراد از مردانی که سبیل دارند حساب میبرند و به آنها احترام میگذارند ؛ با سبیل نیازی نیست در رستوران انعام بدهید و جزء مردان خاص خواهید بود. با این حال دلایل دیگری نیز وجود دارد که بخواهید به سبیل گذاشتن علاقه نشان دهید.

خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد

همه میدانیم که صورت بیشتر از دیگر اعضای بدن در معرض نور خورشید و پرتوهای فرابنفش آن قرار دارد. بنابراین پوشاندن صورت با ریش یا سبیل میتواند نواحی در معرض خطر نورخورشید را کاهش دهد. ملانوما (نوعی سرطان پوست) ، اکتینیک کراتوزیس (نوعی سرطان پوست که منجر به شاخی شدن پوست میشود) و … در نتیجه قرارگیری زیاد در معرض نور آفتاب به وجود می آید و به خطر ایجاد سرطان سلول سنگفرشی کمک میکند. طبق پژوهشی که در جنوب کویینزلند انجام شد، ریش تا ۹۵% از پرتوهای فرابنفش جلوگیری میکند و نقش اساسی را در محافظت از ابتلا به سرطان سلول پایه ای بازی میکند. سبیل باعث میشود جوانتر به نظر برسید.

حشرات از مو خوششان نمی آید

بر اساس آزمایشی میدانی مشخص شد حشرات ، مردانی را که ریش و سبیل دارند کمتر نیش میزنند . با توجه به بیماری هایی که حشرات منتقل میکنند مشخص است که ریش گذاشتن از نظر حفاظتی بهتر و ارزانتر است.

از سرمازدگی جلوگیری میکند

ریش و سبیل صورتتان را در زمستان گرم تر نگاه میدارد و به جلوگیری از بادزدگی (سرمازدگی در اثر وزیدن بادسرد) و خشکی و ترک لب ها کمک میکند. سبیل گذاشتن ارزانتر از خرید دارو برای درمان ترک های لب است.

پیری را به تاخیر می اندازد

میخواهید هر چه سنتان بالاتر میرود جوانتر به نظر برسید؟ البته که همه میخواهند . پوست دارای مکانیزم هایی طبیعی برای متعادل کردن رطوبت است این مکانیزم ها با ساختارهایی به نام ” غده های چربی ” حفاظت میشوند. این غده ها ماده ای به نام “سیبوم” ترشح میکنند که جوانی و حالت ارتجاعی پوست را حفظ میکند. داشتن ریش انبوه نه تنها پوست صورت را از ساییده شدن محافظت میکند بلکه صورت را از وزش باد که میتواند موجب قرمزی و خشکی پوست شود نیز حفاظت میکند. طبق نظر یکی از متخصصین پوست ، دکتر لوو ، ریش و سبیل میتوانند رطوبت پوست را حفظ کند. وجود پیازهای موی صورت به حفظ سلامت پوست این ناحیه کمک میکند.

آسم

هیچکس با داشتن سبیل از ابتلا به آسم مصون میمانید. خنده دار به نظر میرسد ولی آنقدرها هم خنده دار نیست چرا که حقیقت دارد . آسم نوعی واکنش حساسیتی شدید نسبت به آلرژن های خاصی مثل گرده های گل و ذرات گرد و غبار است . سبیل میتواند به طور موثری راه نفوذ گرد و غبار و آلرژن ها را به مجرای تنفسی مسدود کند ، بنابراین از حملات آسمی جلوگیری میکند. هرچه ریش و سبیلتان بیشتر و پرپشت تر باشد ، “فیلتر” کارآمدتری در اختیار خواهید داشت.

حفاظت از آسیب های پوستی

استفاده از تیغ روی پوست حساس صورت میتواند دلیل اصلی عفونت های باکتریایی ، فولیکولیت (التهاب پیازمو) و … باشد که از آسیب های پوستی ناشی میشوند. ریش و سبیل گذاشتن و استفاده نکردن از تیغ نه تنها آسیب های پوستی را میپوشاند بلکه میزان تحریکات ، آکنه، جوش و … را کاهش میدهد.
top-brand.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Sunday, 21 July 2024
الأحد, ۱۴ محرّم ۱۴۴۶
یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.